Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Projekt > O projektu

O projektu ENERSOL

Projekt Enersol vznikl jako následovník česko-holandského projektu z období 2000-2004, ve kterém měly vybrané školy a jejich učitelé možnost získat první zkušenosti s výukou obnovitelných zdrojů energií a investování do alternativní energetiky v Holandsku.

Počátkem roku 2005 došlo k dohodě s MŽP ČR, aby byl projekt Enersol realizován jako „národní program“ s tím, že kromě MŽP bude podpořen hejtmany jednotlivých krajů, MŠMT, NÚV a SFŽP. Od toho okamžiku se do projektu každoročně zapojují střední školy z 10 – 11 krajů, z nichž většina je od roku 2010 začleněna do občanského sdružení Asociace Enersol (nově Enersol Czech, z.s.)..

Projekt má vytvořenou vlastní organizační a personální strukturu. V krajích pracují regionální vzdělávací centra, jejichž činnost je řízena Radou partnerů Enersol Czech, z.s. (kontakty: lezal@copag.cz a vaca@seznam.cz). Tato centra zodpovídají za vytvoření sítě partnerských středních škol, které metodicky i odborně řídí v souladu s jednotnou metodikou a každoročně aktualizovaných pravidel. Zároveň vyjednávají se svými zřizovateli finanční, odbornou i personální podporu.

Průměrně je v jednotlivých ročnících do projektu zapojeno 80 - 90 středních škol. Největší partnerská základna je v současnosti v Praze, na Vysočině, ve Středočeském a Pardubickém kraji.

Metodika a pravidla jsou projednávány na radách partnerů (RP), zejména na třídenní prázdninové konferenci zástupců RP, pořádané pravidelně ve třetím týdnu měsíce července. Na metodice se podílí i Národní pedagogický institut ČR, který deleguje tým svých expertů do role porotců na krajských přehlídkách žákovských projektů a také na jejich celostátní a mezinárodní přehlídce.

Cílovou skupinou projektu jsou žáci i jejich učitelé-koordinátoři EVVO.

Žákovské projekty jsou zaměřeny na témata OZE, energetické úspory, omezování emisí, problematiku odpadů, na hospodaření s vodou a další oblasti, které souvisejí se zaměřením projektu (více viz Pravidla Enersol).

Do projektu se mohou zapojit střední školy nejen technického zaměření, ale také gymnázia, obchodní akademie, zdravotnické, pedagogické školy atd., včetně škol soukromých nebo církevních.

Vrcholnou aktivitou projektu Enersol jsou krajské, celostátní a mezinárodní přehlídky, na kterých vystupují se svými projekty žáci, kteří byli nejlépe hodnoceni odbornými porotami. Obvykle se v jednom ročníku krajských přehlídek účastní až 300 žáků s 250 soutěžními pracemi.

Mezinárodně projekt Enersol spolupracuje v největším rozsahu se středními školami na Slovensku, kde je zřízeno regionální centrum Enersol SK při Strednej odbornej škole V. P. Tótha v Senici, zajímavé projekty jsou prezentovány i žáky z partnerských středních škol z Německa, Rakouska, Slovinska a Polska.

Na všech konferencích jsou přítomni zástupci státní správy a samosprávy, hosté z partnerských firem i významné osobnosti regionů.

Odborné poroty pracují podle platné metodiky a jejich složení je tříčlenné z řad odborníků na energetiku, Národního pedagogického institutu (NPI), resp. zřizovatelů škol nebo externích spolupracovníků.

Gesci nad projektem přijímají: předseda vlády ČR či předseda Senátu PČR, ministři MPO, MŠMT a MŽP a hejtmani, radní nebo vedoucí odborů zřizovatelů škol.

Projekt je prezentován ve Výborech pro školství nebo životní prostředí, v Senátu i Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.